---
title: "Drupal 8 ontwikkelomgeving, caching en Twig debug | Bart Sallé"
description: "Leer hoe je Twig debugging activeert tijdens Drupal 8 ontwikkeling met ons handige stappenplan. Optimaliseer je template zonder caching belemmeringen!"
url: https://www.bartsalle.nl/blog/drupal-8-ontwikkelomgeving-caching-en-twig-debug/
language: nl
---

[Home](https://www.bartsalle.nl/)/[Blog](https://www.bartsalle.nl/blog/)/Drupal 8 ontwikkelomgeving, caching en Twig debug
CMS

# Drupal 8 ontwikkelomgeving, caching en Twig debug

27 november 2016 CMS

![Drupal 8 ontwikkelomgeving, caching en Twig debug](https://www.bartsalle.nl/beheer/storage/uploads/2026/09/17/drupal8_uid_6aabe1f8abe4c.jpg)

Als je bezig bent om in een ontwikkelomgeving een Drupal 8 template te schrijven is het goede caching systeem van Drupal niet handig. Daarnaast is het handig om tijdelijk Twig debugging aan te zetten. Hoe je dit doet lees je in onderstaand stappenplan.

Stap 1: Sites/example.settings.local.php kopiëren naar Sites/default en renamen naar settings.local.php

Stap 2: Vervolgens haal je in settings.local.php haal je de comments weg bij $settings[‘cache’][‘bins’][‘render’] = ‘cache.backend.null’ ;

Stap 3: In Sites/default haal je onderaan in de settings.php file de comments weg voor de volgende regels:

```
if (file_exists(DIR . '/settings.local.php')) {
include DIR . '/settings.local.php';
}
```

Als je daarna foutmeldingen aan de frontend te zien krijgt fix je deze door achter de basis url het volgende te plaatsen: rebuild.php

Stap 4: In Sites/default/default.services.yml staan een drietal Twig waardes die we willen aanpassen. Dit doen we echter niet in dit bestand maar in Sites/development.services.yml. Plaats in dit bestand (onderaan) deze extra regels:

```
parameters:
 twig.config:
 debug: true
 auto-reload: true
 cache: false
```

Let wel; dit is een yaml file en je dient dus met spaties te werken, geen tab gebruiken! Meer info over yaml [kun je hier vinden](http://www.yaml.org/start.html).

Verwijder vervolgens de cache, daarna zou je in de html van de pagina de Twig debugging werkend moeten zien. Daarna zou je ook niet meer bij elke wijziging de cache hoeven te refreshen. Vergeet alleen niet deze settings weer uit te zetten als de site live wordt gezet!

[Vraag advies over dit onderwerp](https://www.bartsalle.nl/contact/#form)

### Vraag over dit artikel?

Loop je ergens tegenaan of wil je hulp bij iets vergelijkbaars?

[Neem contact op](https://www.bartsalle.nl/contact/#form)

### Categorieën

- [CMS](https://www.bartsalle.nl/blog/?categorie=cms)

Meer lezen

## Gerelateerde artikelen

CMS

### Drupal 8, https forceren

4 januari 2017 Lees meer

[Drupal 8, https forceren](https://www.bartsalle.nl/blog/drupal-8-https-forceren/)

CMS

### Drupal 8 migratie handleiding

22 oktober 2016 Lees meer

[Drupal 8 migratie handleiding](https://www.bartsalle.nl/blog/drupal-8-migratie-handleiding/)

CMS

### TYPO3, iframe toestaan in Rich Text Editor

27 september 2015 Lees meer

[TYPO3, iframe toestaan in Rich Text Editor](https://www.bartsalle.nl/blog/typo3-iframe-toestaan-in-rich-text-editor/)
